20 Festiwal Szekspirowski

10 dni / 32 grupy teatralne
w Gdańsku

29 Lipca – 7 Sierpnia

Forced Entertainment: codziennie konkurs na Fb!

Forced Entertainment  – awangarda brytyjskiego teatru – codziennie na Festiwalu Szekspirowskim!

Od czwartku 4.08, na naszym Facebookowym profilu codziennie można będzie zdobyć zaproszenia na spektakle grupy Forced Entertainment grane na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże.

Media o spektaklach FE:

Artyści z Wielkiej Brytanii zjednoczyli się w grupie Forced Entertainment pod przewodnictwem niezwykłego artysty i pisarza, Tima Etchellsa. Etchells to prawdziwy guru teatru awangardowego, w swojej twórczości balansuje gdzieś pomiędzy improwizacją, sztukami wizualnymi a literaturą. Jego grupa teatralna przygotowała zestaw wszystkich sztuk Szekspira, prezentowanych w nietypowy sposób. Każda z nich przedstawiana jest przez jednego aktora, który na stole, za pomocą przedmiotów codziennego użytku, odgrywa dramaty brytyjskiego mistrza.
[…]
Spektakle z serii „Table Top” odgrywane są współczesną angielszczyzną. To duża ulga dla wszystkich tych, którzy mieliby problem ze zrozumieniem staroangielskich dialogów (a z tym mają problem nawet sami Brytyjczycy). Wszystkie spektakle rozgrywają się w Malarni Teatru Wybrzeże. Na scenie stoją dwa regały wypełnione przedmiotami codziennego użytku, stół i dwie niepozorne skrzynki. Za stołem krzesło. To wszystko. I, jak się okazuje, tylko tyle wystarczy, żeby szekspirowskie historie odżyły.
Katarzyna Sudoł, Gazeta Wyborcza

 

Po obejrzeniu już dwunastu części projektu Complete Works wciąż nie mogę wyjść z podziwu, jakiej rewolucji dokonują Forced Entertainment. Ci pionierzy badają dynamiczną siłę narracji i języka Szekspira, sprowadzając ją do łatwych, syntetycznych performansów. Członkowie zespołu
tworzą miniaturowe światy, pełne żywych postaci i zaskakujących zwrotów akcji. […]
Forced Entertainment z dnia na dzień udowadniają, że nie ważne, ile godzin spędzimy oglądając Complete Works, zawsze można odnaleźć w tym projekcie coś nowego.
Agata Iżykowska, Shakespeare Daily

 

Spektakle odgrywane w ramach projektu Complete Works: Table Top Shakespeare mają zupełnie nietypową, zdumiewającą formę. W każdym z nich występuje tylko jeden aktor, który przez około godzinę zabawia publiczność opowieścią. Zaczyna zwykle od przedstawienia bohaterów swoich historii. Stawia na stole flakonik perfum, środek do czyszczenia albo płyn do kąpieli i kreuje postać. Trzymając w ręku dany przedmiot, wyjaśnia publiczności, kogo on ukazuje, opowiada o tej osobie, jej cechach, jej życiu. Cóż to za świetne ćwiczenie na wyobraźnię!
Widzowie podczas spektaklu przymykają oko na to, czy coś jest możliwe, czy nie. Aktor pokazuje im przedmioty, które ożywają za pomocą jego głosu. Każdy z nich ma swoją historię, swoje uczucia, zmartwienia. Przychodząc na kolejny spektakl z cyklu Complete Works, na regałach można zauważyć zastygniętych w bezruchu bohaterów z poprzednich pokazów, których widok wywołuje odrobinę nostalgii i radości zarazem – jakby się spotkało kogoś znajomego. Narrator tworzy życie tych postaci na bieżąco, na scenie.

Balbina Hoppe, Shakespeare Daily