20 Festiwal Szekspirowski

10 dni / 32 grupy teatralne
w Gdańsku

29 Lipca – 7 Sierpnia

Brytyjska Parrabbola znów na Festiwalu

W tym roku, tym razem w nurcie SzekspirOFF, wystąpią doskonale znani festiwalowej publiczności artyści grupy Parrabbola.

Założyciele grupy, Philipp Parr i John Abbot, to mistrzowie wywodzącego się z Wielkiej Brytanii nurtu „community play” – czyli teatru społecznego, jednoczącego społeczność lokalną danej dzielnicy z aktorami i wolontariuszami poprzez czynne uczestnictwo w tworzeniu spektaklu.

Parrabbola gościła już na gdańskim festiwalu trzykrotnie.  Po raz pierwszy w 2009 roku, kiedy tematem przewodnim festiwalu była intermedialność sztuki, zaprezentowali oni multimedialną „Burzę”. W 2010 roku stworzyli niezwykle barwne widowisko w konwencji „community play” na podstawie „Peryklesa”, przygotowane wraz z mieszkańcami gdańskiego Dolnego Miasta, w którym widzowie wraz z akcją sztuki przemieszczali się po całej dzielnicy poznając jej urokliwe zakątki. Wrócili dwa lata później z „Zimową Opowieścią” realizowaną w przestrzeniach Wydziału Rzeźby ASP na Placu Wałowym, wykorzystując niezwykłe walory architektoniczne budynku a także prace studentów, które stanowiły kluczowe elementy scenografii.

W tym roku Parrabbola zaprezentuje „Henryka V” jako spektakl gościnny, pozakonkursowy w nurcie SzekspirOFF.